آشنایی با قهوه تک خاستگاه
قهوه تک خاستگاه قهوه سینگل اوریجین آیا شما تاکنون از قهوه تک خاستگاه استفاده کرده اید؟ آیا می دانید دلیل این همه استقبال از قهوه تک خاستگاه به چه منظور است؟ تفاوت این نوع قهوه را با انواع دیگر قهوه می دانید؟ قهوه تک خاستگاه به این معناست که این نوع قهوه از یک مزرعه مشخص، یک کارخانه مشخص و یک تولید کننده مشخص به دست آمده است.
در این نوع قهوه روی بسته بندی محصول اطلاعات مهم و دقیقی درباره مزرعه کشت قهوه، منطقه کشت و کارخانه و نام تولید کننده ذکر شده است. قهوه تک خاستگاه یا قهوه سینگل اوریجین در بین مردم تمام دنیا از محبوبیت خاصی برخوردار می باشد چون این نوع قهوه کاملا ارگانیک است و در تولید آن از هیچ گونه کود و سم استفاده نمی شود. به همین علت این قهوه از قیمت بالاتر و کیفیت مرغوب تری برخوردار است.
دلایل محبوبیت قهوه تک خاستگاه
⦁ قابلیت پیگیری و ردیابی: مصرف کننده می تواند با مطالعه کردن روی بسته بندی محصول از محل کاشت و جزئیات مراحل تولید قهوه آگاه شود و با اطمینان خاطر از این قهوه استفاده کند.
⦁ تفاوت در طعم: به دلیل اینکه در کشت قهوه تک خاستگاه از سم و کود استفاده نمی شود، این قهوه خوش طعم و باکیفیت عالی می باشد.
⦁ تجارت مستقیم: ارتباط مستقیم کشاورزان و تولیدکنندگان قهوه با کارشناسان قهوه جهت بالا رفتن کیفیت محصول مفید می باشد.کشاورزان همیشه پیگیری می کنند که ببینند چه نوع قهوه ای در بازار طرفدار بیشتری دارند و اقدام به کشت آن کنند. کارشناسان کیفیت قهوه هم به آسانی تولید کننده قهوه تک خاستگاه مطرح در بازار را ردیابی می کنند و با آنها وارد معامله مستقیم می شوند.
⦁ قیمت های عادلانه
قهوه تک خاستگاه با قهوه ترکیبی چه تفاوتی دارد؟
قهوه تک خاستگاه یک نوع قهوه است که خودش به تنهایی دارای طعم خوشایندی است.
قهوه ترکیبی از مخلوط کردن قهوه های مختلف با هم به دست می آید. این نوع قهوه برای کسانی که دوست دارند طعم های مختلف را بچشند مناسب است.

قهوه تک خاستگاه
دلیل ترکیب کردن قهوه تک خاستگاه با قهوه های دیگر
کسانی که از قهوه زیاد استفاده می کنند و با انواع مختلف قهوه آشنایی دارند، به خوبی می دانند که قهوه تک خاستگاه از چه طعم و ویژگی هایی برخوردار است و ترجیح می دهند که از این نوع قهوه استفاده کنند.
کافه دار همیشه تلاش می کند تا با ترکیب کردن چند نوع قهوه مزه و طعم خوبی را ایجاد کند تا مشتری بیشتری را جذب کند. مثال: قهوه نیو گینه که دارای عطر خوبی است را با قهوه برزیلی که احساس خوبی در دهان ایجاد می کند، با هم مخلوط کرده و یک قهوه با طعم فوق العاده تهیه می کند.
عوامل گوناگونی مثل شرایط آب و هوایی، تغییر نوع خاک مزارع در طول زمان، متفاوت بودن روش های خشک کردن قهوه، روش های متفاوت کشت، داشت و برداشت محصول در همه جای دنیا بر طعم و کیفیت قهوه تاثیر می گذارد. کافه دار برای تولید یک قهوه خوش طعم باید در انتخاب ترکیب قهوه تک خاستگاه دقت کافی داشته باشد تا قهوه بلند خود را با کیفیت عالی به مشتریان تحویل دهد.
موج سوم قهوه:
محبوبیت به استفاده از این نوع قهوه موجب شده که کافه داران به صورت تخصصی اقدام به تهیه قهوه کنند و از روشهای دستی دم کردن قهوه مثل سایفون و کمکس کمک بگیرند. قهوه تک خاستگاه که به طور دستی آماده می شود در مقابل قهوه اسپرسو و نوشیدنی های دیگر مورد استقبال بیشتری قرار گرفتند. برخی افراد در مورد قهوه مطالعه می کنند و در مورد نوشیدن قهوه با طعم های جدید آماده هستند. در حال حاضر که کافه داران با اطلاعاتی که در مورد قهوه به مشتریان خود ارائه می دهند، علاقه مندی آنها را برای آشنایی با طعم های جدید بیشتر می کنند.
معرفی خواص قهوه
حال بهتر است در مورد خواص قهوه که یک نوشیدنی سالم است، به خصوص اگر قهوه تک خاستگاه کاملا ارگانیک باشد، بیشتر بدانیم:
⦁ نوشیدن قهوه باعث بالا رفتن انرژی می شود و انسان هوشیارتر می گردد. احساس خستگی را هم به دلیل وجود کافئین به طور چشمگیری کم می کند.
⦁ قهوه به چربی سوزی کمک شایانی می کند. کافئین موجود در قهوه میزان متابولیسم چربی را حدود ۳ الی ۱۱ درصد افزایش می دهد.
⦁ وجود کافئین در قهوه باعث افزایش عملکرد فیزیکی افراد می شود. کافئین باعث ترشح آدرنالین شده و این ترکیب در افزایش پاسخ دهی به استرس های احساسی و فیزیکی موثر می باشد.
⦁ کمک به تامین ریبوفلاوین یا ویتامین B2 ، پانتوتنیک اسید یا ویتامین B5، منگنز، پتاسیم، منیزیم و نیاسین یا ویتامینB3 با نوشیدن قهوه امکان پذیر است.
⦁ کافئین موجود در قهوه به کاهش احتمال خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ کمک می کند.
⦁ قهوه باعث جلوگیری از خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل می شود.
⦁ کافئین موجود در قهوه باعث جلوگیری از بروز بیماری پارکینسون می شود.
⦁ قهوه از بروز بیماری های کبدی جلوگیری می کند.
⦁ قهوه نشاط آور و ضد افسردگی می باشد.
⦁ با نوشیدن قهوه از بروز سرطان جلوگیری کنید به خصوص سرطان کبد و سرطان روده بزرگ

قهوه تک خاستگاه